Decodom 0 8775x

Príbeh s otvoreným koncom

Majiteľka nového rodinného domu sa do jeho zariaďovania pustila sama. Rozhodla sa preto pre overenú metódu – trochu sa v priestore zabývať a definitívne rozhodnutia robiť až potom, keď presne zistí, čo by jej vyhovovalo. Začala teda tou časťou, v ktorej mala jasno – kuchynskou linkou.

Kuchynské kombinovanie

Táňa vedela, že človek najlepšie zistí, čo by mu vyhovovalo, až keď sa v priestore zabýva. Nechcela preto nič uponáhľať a so zariaďovaním svojho nového domu začala tam, kde mala jasno – v kuchyni. Navyše jej s plánovaním pomáhala mama, skúsená gazdinka, ktorá presne vedela, čo potrebujú.

Na podrobný prieskum ponuky kuchynských štúdií si nechali dostatok času – začali s ním už počas stavby domu. Hľadali príjemnú, modernú kuchyňu s dobrým pomerom ceny a výkonu. „Na trhu sú krásne kuchyne, ale my sme potrebovali aj pre nás prijateľnú cenu,“ upresňuje domáca pani. To, čo hľadali, nakoniec našli v predajni Decodomu v Lamači. Na prvý pohľad sa im zapáčili štýl, farebná škála aj povrchová úprava. Vo svojej skrinkovej zostave potom skombinovali tri farby – k základu v neutrálnej sivej pridali jemnú kašmírovú a výraznú čiernu tak, aby celok nevyzeral nudne a zároveň si zachoval príjemnú eleganciu. Aby pomerne veľká rohová linka pôsobila vzdušnejšie, horné skrinky využili len v jednej časti a rameno smerujúce k obývačke odsadili od zeme. Výsledok je veľmi príjemný, i keď, ako hovorí Táňa, proces bol celkom náročný – často si totiž nevedela vybrať a nie vždy si bola hneď istá svojou voľbou.

Na doladenie chýbajúcich detailov a prepojenie celého otvoreného priestoru kuchyne, jedálne a obývačky sa preto už radšej rozhodla využiť služby interiérovej architektky.

Nápady na pokračovanie

Rozkladací jedálenský stôl z Ikey je jedným z dočasných riešení. Na jeho mieste by mal byť onedlho kuchynský ostrov, respektíve „polostrov“, ktorý poskytne ďalšie potrebné odkladacie priestory, jeho pracovná plocha plynulo prejde do stolovej dosky.

„Na začiatku som si v tejto časti nebola istá, preto sme najskôr urobili základ kuchyne a s ostrovom som radšej počkala,“ hovorí Táňa. „Čas napríklad ukázal, že by sa mi tu páčilo viac dreva. Verím, že architektka sem navrhne niečo zaujímavé.“

Ďalším prvkom, pri ktorom Táňa nemala úplnú istotu, bola zástena za linkou. „Dlho som váhala, čo by sa sem najlepšie hodilo – trh ponúka veľa možností a nevedela som sa rozhodnúť,“ hovorí.

Nakoniec zvolila kvalitnú umývateľnú vliesovú tapetu, odolnú proti oderu. „Je to také dočasné riešenie, ku ktorému ma inšpirovala kamarátka,“ spomína. „Kuchyňu sme vďaka tomu mohli rýchlo dokončiť, a keď sa mi neskôr zapáči niečo ďalšie, tapeta sa ľahko strhne a nahradí čímkoľvek iným.“

Vzdušné riešenie. Spodné skrinky sú pri jedom ramene odsadené od zeme a horné sú len v jednej časti, aby dlhá linka pôsobila vzdušnejšie. Keďže je súčasťou obývačky, domáca pani nechcela, aby miestnosť vyzerala priveľmi preplnená nábytkom.

Efektné aj praktické. Elegantný matný povrch skriniek je ošetrený vrstvou proti odtlačkom, takže sa dobre udržiava. Laminátová pracovná doska imitujúca betón pekne ladí s farebnosťou kuchynských skriniek aj drevenej podlahy. Jej nerovnomerne sivá farba je navyše veľmi praktická: „Nevidno hneď každý fliačik,“ dosviedča domáca pani.

Rozkladací jedálenský stôl by mal čoskoro nahradiť kuchynský ostrov, ktorý poskytne nielen miesto na stolovanie, ale aj ďalšiu pracovnú plochu a viac odkladacích priestorov. Bude zároveň prvkom, ktorý prepojí priestor kuchyne a obývačky.

Vnútorné vybavenie vysokej potravinovej skrine tvoria výsuvné drôtené koše, vďaka ktorým sú dobre prístupné aj odkladacie priestory vo väčšej hĺbke. Dvom domácim gazdinkám sa osvedčili ako veľmi šikovná voľba.

Za linku zvolili kvalitnú vliesovú tapetu. Výhodou je, že sa s ňou dá ľahko pracovať a v prípade potreby ju možno jednoducho vymeniť. So sklom, ktoré chráni časť priamo za varnou doskou, je to úplne bezpečné a bezproblémové riešenie.

Elegantná farebná trojkombinácia sivej, kašmírovej a čiernej spolu s príjemnou geometrickou hrou plôch sa postarali o to, aby linka nepôsobila nudne.

Drez s výhľadom je snom nejednej gazdinky. Okno pod hornými skrinkami navyše výborne vyzerá a je zároveň praktickým miestom na pestovanie byliniek.

Zdroj: časopis Môj dom

Autor fotografií: Miro Pochyba

Moj_Dom_november

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.