Decodom 0 3677x

Užitočné tipy, ako zvýšiť životnosť chladničky a znížiť jej spotrebu

Všetci to poznáme, chladničku neustále otvárame a zatvárame s nádejou, či v nej nepribudlo niečo nové pod zub. Nielen tento zlozvyk našej chladničke ani peňaženke príliš nepomáha. Avšak s pomocou niekoľkých jednoduchých tipov a odbúraním niekoľkých zlozvykov dokážeme znížiť spotrebu energie, aj predĺžiť spotrebiču životnosť.

Energetická trieda

Už pri výbere chladničky dbajte na to, aby bola energeticky úsporná a aby zapadala do energetickej triedy A+ alebo ideálne A++. Do tohto kritéria spadajú napríklad aj chladničky Electrolux,modely ERT1502FOW3, ERC3215AOW či ERF4162AOW.

Teplota miestnosti

Dôležitú úlohu pri ďalšej úspore hrá aj teplota v miestnosti, v ktorej sa chladnička nachádza. Všetky domáce spotrebiče vrátane chladničiek by sa mali nachádzať v miestnostiach, v ktorých sa teplota pohybuje medzi 15 a 25 °C.

Teplota nastavenia

Nastavenie príliš nízkej teploty chladničke veľmi neprospieva. Čím nižšia teplota je v chladničke nastavená, tým častejšie musí spínať kompresor. Tu platí jednoduchá rovnica: čím častejšie spínanie, tým vyššia spotreba aj hlučnosť.

Otváranie dverí

Ďalším veľmi častým zlozvykom je otváranie dverí chladničky pomocou jej bočnej strany namiesto rukoväte. Pri chybnom spôsobe otvárania môže dôjsť k poškodeniu tesnenia dverí, ktoré môže mať na svedomí únik energie.

Spotrebiče Decodom

Širokú ponuku spotrebičov Electrolux nájdete v predajniach a na eshope Decodom.

Množstvo skladovaných potravín v chladničke

Nemalo by sa v nej nachádzať ani málo, ale ani príliš veľa potravín. Príliš preplnená chladnička totiž zabraňuje prúdeniu vzduchu v nej. V prázdnej chladničke sa naopak vzduch kumuluje a pri otváraní dverí vždy „utečie“ von. Všetky potraviny by mali byť rovnomerne rozmiestnené po celej chladničke. Dbajte však na to, aby žiadna z nich nebola pritlačená k zadnej stene chladničky. V takom prípade totiž hrozí, že časť jej obalu zostane primrznutá ku stene a pri odmrazovaní by mohla upchať odvodňovací kanálik. Aj ten by sa mal čistiť pravidelne, a to aspoň 2x ročne. Pri zanesení totiž hrozí, že sa kanálik upchá a následne pretečie.

Údržba a čistenie chladničky

Ideálnym obdobím pre údržbu chladničky je jarné upratovanie. V prípade, že vlastníte model s kondenzátorom na zadnej strane spotrebiča, je potrebné ho aspoň raz ročne dôkladne vyčistiť, ideálne pomocou vysávača. Súčasne tiež vyčistíte aj odparovaciu nádobku, ktorá je umiestnená na zadnej strane nad kompresorom. Nádobka býva často plná nečistôt a vytvára nepríjemný zápach.

Chladničku udržíte sviežu a čistú pomocou kvalitného čističa, ten jednoducho nasprejujte a zotrite vlhkou handričkou. Čistič pohlcuje pachy, ľahko odstraňuje škvrny a zanecháva povrch čistý. Pokiaľ vás však trápi akákoľvek výrazná vôňa v chladničke, vložte do nej FreshPlus pohlcovač pachov, ktorý neutralizuje zápach z rýb, syrov, mäsa a ďalších aromatických potravín.

Každú chladničku sa odporúča aspoň 2x ročne kompletne odmraziť, a to aj v prípade, že ide napríklad o typ s funkciou NoFrost, ktorá zaručuje spotrebiču stálu teplotu. Užitočným pomocníkom pri odmrazovaní sa stane škrabka na ľad, ktorá odstráni prípadnú námrazu bez rizika poškodenia chladničky.

Pri vybaľovaní veľkého nákupu, kedy bývajú dvere chladničky dlhšie otvorené, je nápomocná funkcia Nakupovanie (ShoppingMode), ktorou disponujú modely ERN3213AOW, ENG2804AOW či ENN2803COW. Táto funkcia potraviny rýchlejšie schladí a potom chladničku opäť nastaví na vami preferovanú bežnú teplotu. Zásuvka FreshZone®, v ktorej je teplota o 2 °C nižšia oproti ostatnému priestoru v chladničke, je teda ideálna pre skladovanie čerstvého mäsa, rýb a nájdeme ju pri modeloch chladničiek Electrolux ERF4162AOX, ERC3215AOW či ERF4162AOW.

Zdroj: Electrolux

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.