Decodom 0 3379x

Pár dobrých tipov, ako a prečo sušiť ovocie a zeleninu

Letná sezóna vrcholí a my sa vraciame k tradíciám našich babičiek, ktoré používali okrem zavárania, sterilizovania a varenia džemov aj sušenie ovocia a zeleniny ako jednu z účinných metód uchovania a skladovania bohatej úrody našich záhradiek. Jednotlivé sušené druhy tak máme vďaka tomu po ruke k dispozícii počas celého roka. Sú nielen lahodnou, ale aj zdravou pochúťkou a spestrením nášho jedálneho lístka.

Tu je pár tipov ako dosiahnuť jeho usušenie k dokonalosti, no tiež prečo po ňom siahnuť.

Sušenie je prirodzený a zdravý proces uchovania ovocia a zeleniny

Sušením sa z ovocia a zeleniny odstráni voda a ostáva v ňom predovšetkým cukor vo forme fruktózy a glukózy, ktorý sa sušením zakonzervuje. V šetrne usušenom ovocí sa zachová dostatok vitamínov – A, B,  železo, horčík a vápnik, je tiež bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je nápomocná pri zápche a funguje ako prirodzené preháňadlo. Odparená voda so sebou berie zo sušeného ovocia a zeleniny objem, ale nie energiu a živiny, ktoré sa len skoncentrujú do menšieho objemu, zachovaná zostáva aj nutričná hodnota. Pri doma usušených druhoch máte navyše istotu, že neobsahujú žiadne pridané chemikálie a škodliviny. Sušené ovocie má tiež vysoký obsah fenolových antioxidantov, ktoré majú mnoho zdravotných výhod.

Dodržiavajte pravidlá sušenia

Pri sušení čohokoľvek všeobecne vychádzajte z toho, že čím je potravina mäkšia, šťavnatejšia a dužinatejšia, tým dlhší bude proces sušenia a musíte tomu prispôsobiť aj teplotu sušenia. Na sušenie využívajte iba dobre zrelé, nepoškodené plody bez hnilobných procesov, nakrájané na menšie, približne rovnako veľké kúsky, ovocie podľa možnosti zbavíme kôstiek. Pri sušení zeleniny si môžete namiešať spolu niekoľko druhov a túto zmes potom používať pri varení do polievok a ako pochutinu pod mäso.
„Multifunkčná parná rúra Electrolux EOB6850BOX, EOB8956AOX, EOB9956XAX má aj špeciálnu funkciu s príslušným piktogramom sušenie a je vďaka tomu ideálnym pomocníkom pri sušení ovocia a zeleniny“hovorí Pavel Voska zo spoločnosti Electrolux. „Presný postup, teda dĺžku sušenia, polohu plechu a podobne obsahuje návod na obsluhu každého konkrétneho modelu,“ dodáva.

V zásade však platia pri sušení tieto pravidlá:

  • Sušiť môžete priamo na roštoch, ak na ne položíte papier na pečenie
  • Pozor na teplotu – ideálne by nemala vystúpiť na 60 °C
  • Najrýchlejšie sa vysušia bylinky, približne za tri hodiny. Ovocie ako jablká alebo marhule obsahujú správny zostatok vody po cca 8 – 10 hodinách sušenia.

Ako najlepšie uchovať sušené ovocie a zeleninu

Sušené ovocie a zeleninu následne uskladnite do dobre uzavretej nádoby v tmavšej a chladnejšej miestnosti. Dobre uskladnené vydržia aj niekoľko rokov, najlepšie je však skonzumovať ich do ďalšieho zberu. Ak je samotné sušenie šetrné, to znamená, že sušíme pri teplote 30 – 40 °C, zachovávame v plodoch množstvo živín. Sušením dochádza len k odpareniu vody, ktorá by spôsobovala hnilobné, kvasné procesy.

Kuchyňa Bibiana je ako stvorená na prípravu sušeného ovocia.

Náš TIP – Ak nechcete, aby sušené ovocie prišlo o svoju farbu (marhule, jablká, hrušky), namočte ich pred sušením do vody s citrónovou šťavou. Sušenie je ukončené, ak po stlačení plodu z neho nevyteká žiadna tekutina  a vnútri nie je surový.

Na stôl kľudne celý rok, no s rozumom

Pri konzumáci sušeného ovocia dávajte pozor na jeho množstvo, aj tu platí striedmosť. Zdanie vás možno oklame, ale uvedomte si, že jedno veľké jabĺčko sa rovná pár plátkom nasušeného jablka. Nenechajte sa zviesť – v prípade sušeného ovocia môžete prijať oveľa väčšie množstvo cukru už len preto, že vás oklame objem. Sušené ovocie má byť teda len doplnkom jedálneho lístka najmä v čase, keď nemáte možnosť konzumácie daného ovocia v surovom stave. Pri redukčnej diéte môže byť dobrou alternatívou bežných sladkostí. Aj napriek väčšiemu obsahu cukru oproti čerstvému ovociu sa tak radí sušené ovocie do zdravej výživy. Veď čo môže byť krajšie, ako pridať deťom usušené ovocie z vlastnej záhradky ako lepšiu alternatívu zdravej desiaty?

Servírujte celý rok:

  • Pribaľte sušené ovocie deťom do desiatových krabičiek počas sychravých jesenných dní
  • Je to zdravá desiata aj pre vás spolu s bielym jogurtom a medom
  • Sušené ovocie či bylinky potešia v zimných dňoch, keď si z nich urobíte domáci čaj
  • Ovocný koláč aj počas zimy je vďaka doma vysušenému ovociu hračka
  • Zabaľte ho do peknej krabičky či sklenenej nádoby a máte originálny tip na darček
  • Naservírujte sušené ovocie k vínku a syrom a vychutnajte si chvíle pohody

Spotrebiče Electrolux

Ponuku spotrebičov Electrolux nájdete v predajniach a eshope Decodom.

Zdroj: Electrolux

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.