Decodom 0 1033x

Dizajnérka radí: 8 tipov ako zariadiť detskú izbu

Detskú izbu často nadšene zariaďujeme ešte s tehotenským bruškom a už o pár rokov špekulujeme, ako z toho čarokrásneho priestoru pre bábätko urobiť štýlovú a útulnú študentskú izbu. Trik je v tom zariadiť hneď na začiatku detskú izbu tak, aby dokázala rásť spolu s vaším potomkom. Interiérová dizajnérka spoločnosti DECODOM Petra Podobová vám ponúka niekoľko tipov ako zariadiť detskú izbu efektívne a predsa príjemne.

1. Vlastný priestor v detskej izbe (aj pre dve deti)

Detská izba slúži deťom na hru, prácu i spánok. V miestnosti je preto potrebné nielen podporiť detskú aktivitu a tvorivosť, ale vytvoriť aj priaznivé podmienky na ich uvoľnenie. Ak slúži dvom alebo viacerým deťom, vymedzte každému z nich vlastný priestor a jeho dotvorenie nechajte na deťoch, resp. ich k nemu prizvite.

Vo vyššom študentskom veku sú už predstavy chlapcov a dievčat na ich izbu veľakrát veľmi rozdielne. Dievčatá môžu inklinovať k nábytku s romantickým dizajnom a chlapci chcú okrem televízora alebo počítača s hernou konzolou aj miesto na svoje športové náradie.

2. Nábytok do detskej izby v neutrálnych farbách

„Výrazne farebný detský nábytok sa na nábytok pre školáka nedá zmeniť len tak. Zaobstaranie nového nábytku môže trvať aj týždne. Preto odporúčam nábytok do detskej či študentskej izby zladiť do neutrálnych tónov. Je nadčasový a praktický zároveň. Stačí odstrániť prebaľovací pult, vymeniť detskú postieľku za kvalitnú posteľ a je to. Navyše – neutrálna farebnosť nábytku dáva priestor vašej fantázii a neskôr aj fantázii vášho potomka. Stačí zmeniť textílie, teda ozdobné vankúše, obliečky na periny, závesy či koberec, prípadne vymaľovať a detská izba je iná doslova v priebehu jedného dňa.

Farby môžu izbu zväčšiť i zmenšiť, opticky zohriať a presvetliť alebo naopak urobiť priestor pochmúrnejším. Do detských izieb (nielen tých orientovaných severovýchodne) predstavuje vhodnú alternatívu tyrkysová a zelená farba. Najuniverzálnejšia je žltá farba. Opticky priestor zväčší, pôsobí pozitívne, podporuje pamäť a dodáva energiu. A je vhodná do detskej izby pre dievča i chlapca,“ hovorí Petra Podobová.

Mohlo by vás zaujímať: Novinka: Zariaďujeme izbu pre bábätko.

3. Rozmiestnenie nábytku v detskej izbe

Navrhnúť taký interiér, ktorý bude pekný, praktický a bezpečný zároveň, je najjednoduchšie s pomocou profesionálnych interiérových poradcov. Interiérový dizajnér vám pomôže efektívne využiť priestor detskej izby tak, aby v nej bolo dostatok miesta pre kvalitnú posteľ, pre písací stôl, odkladací priestor na oblečenie, učebnice i hračky a aj pre tzv. chill out zónu, v ktorej sa menší školáci môžu po skončení učenia hrať a starší školáci v nej môžu „čilovať“. V každej predajni DECODOM vám naši poradcovia pripravia bezplatný návrh interiéru. Odporučia vám napríklad bezpečnostné „nerozbitné“ sklá a certifikované, ekologicky nezávadné materiály, ktoré vám garantujú maximálnu bezpečnosť vašich ratolestí. Pozor – rovnako dôležitá ako kvalitné spracovanie nábytku je aj jeho kvalitná montáž, vrátane prípadného ukotvenia do steny. Preto odporúčame nechať montáž na skutočných odborníkov. Predsa nechcete, aby nestabilná komoda či skriňa ublížili vášmu dieťaťu.

4. Miesto na učenie v študentskej izbe

Keď hovoríme o mieste na učenie, myslíme tým kvalitný, stabilný a dostatočne veľký písací stôl, pohodlnú stoličku s dostatočnou oporou chrbtice a úložné priestory na učebnice, zošity a ostatné školské potreby.

Písací stôl pre školáka by mal mať hĺbku minimálne 60 cm a šírku 80 cm. Stôl môže byť rohový, rovný, klasický alebo rastúci a polohovateľný. Treba myslieť na to, že pre pohodlné a bezpečné vstávanie zo stoličky musí byť hrana stola vzdialená od inej pevnej prekážky minimálne 1 meter. Dôležitý je aj priestor pod stolom. Mal by byť dostatočné veľký na to, aby ste pod stôl zmestili praktický zásuvkový kontajner na kolieskach a prípadne aj odpadkový kôš.

Stolička pre školáka by mala byť výškovo nastaviteľná a pre väčšie pohodlie môže mať podrúčky na opretie rúk. Ak máte dilemu medzi farebnosťou a komfortom, myslite v prvom rade na správne držanie tela vašej ratolesti.

Ak zariaďujete byt vrátane vašej spálne, prečítajte si tiež: Ako si zariadiť spálňu, aby sa v nej dobre spalo?

5. Nezabúdajte na dostatok svetka v detskej izbe

Viete aký typ svetla je najvhodnejší do detskej izby? Ak nie, netrápte sa – aj s tým vám pomôže interiérový dizajnér. Vo všeobecnosti však platí, že najlepšie je prirodzené svetlo, a preto by mal byť miesto na učenie malo byť umiestnené pred oknom. Ak to izba nedovoľuje, svetlo by malo prúdiť z opačnej strany, než ktorou rukou píšeme – pre praváka zľava a pre ľaváka sprava.

Pokiaľ ide o umelé osvetlenie – do detskej izby sa odporúča teplé biele svetlo pre stropné i nočné osvetlenie. Na písacom stole je vhodná stolná lampa s halogénovým teplým svetlom, ktoré je o niečo jasnejšie.

6. Viac úložného priestoru v detskej izbe = menej upratovania

Dostatok úložného priestoru je dôležitý aj v detskej izbe. No pridáva sa aj jednoduchosť odkladania. Pri predškolákoch a žiakoch prvého stupňa sú výborným riešením úložné regály, boxy a krabice s uzáverom. Deti si do nich samé ľahko odložia hračky a aj pri sobotnom upratovaní sú ľahko udržiavateľné. Využiť môžete aj priestor pod posteľou. Pokiaľ ste kúpili posteľ so zabudovaným úložným priestorom, viete o čom hovoríme. Ale aj ak pod posteľou vášho dieťaťa nie je odkladací priestor, žiadny problém. Okrem úložných boxov sú riešením aj zásuvky na kolieskach.

Deti nad písacím stolom alebo v jeho blízkosti ocenia aj nástenné police s rôznou hĺbkou – napríklad na učebnice, knihy, ale aj na hračky či „zberateľské úlovky“ z prírody. Pre deti sú ľahko dostupné aj zásuvkové komody a vešiaky na dverách či pri dverách, kam si môžu zavesiť bundu, mikinu, školskú či športovú tašku. Samostatnou témou sú šatníkové skrine. Praktický šatník by mal zodpovedať jednak priestoru detskej izby a najmä potrebám vašich detí. Veľmi populárne a zároveň praktické sú vnútorné zásuvky v skriniach, ktoré sú pre deti ľahko dostupné a prehľadné. V moderných interiéroch sa stále častejšie stretávame s posuvnými šatníkovými skriňami, ktoré šetria priestor. V DECODOME vám navrhneme aj individuálne riešenie do vášho priestoru.

7. Kvalitná posteľ v detskej izbe je základ

My dospelí vieme ako dôležitá je kvalitná posteľ. Už pri výmene detskej postieľky za „velkáčsku“ posteľ odporúčam vybrať kvalitnú a pohodlnú posteľ, ktorá zaručí vašim deťom zdravý a spokojný spánok. Vybrať si môžete zo širokej ponuky jednolôžkových a dvojlôžkových postelí v rôznych štýloch a prevedeniach. Pri jednolôžkových posteliach je základnou šírkou 90 cm, čoraz väčšej obľube sa však tešia širšie postele, a to buď 120 cm alebo až 140 cm. Siahnuť môžete po praktických drevených posteliach alebo pohodlných čalúnených.

8. Maličkosti, ktoré z detskej izby vytvoria domov

Väčšina menších detí miluje kreslenie a možno ocenia stenu natretú tabuľovou farbou, po ktorej môžu kresliť kriedou bez obmedzenia. Veľa väčších detí si rado vešia fotky, plagáty, mapy či svoje medaile. Vytvorte im priestor, kde si budú môcť svoje pamiatky vystaviť. Či to bude nástenka korková alebo magnetická, či im vyčleníte nástennú policu – určite to ocenia. Rovnakú radosť dokáže spôsobiť sedací vak a neskôr malý priestor na cvičenie či posilňovanie. Zabudnúť by ste nemali na knižnicu alebo aspoň policu na knihy a spoločenské hry.

Držím vám palce, aby sa vám podarilo vytvoriť detskú izbu, ktorá bude praktická a útulná zároveň, lebo detská izba je miestom, kde sa vytvárajú spomienky a rodia sny.

Dohodnite si stretnutie na predajni a nechajte si navrhnúť detskú izbu či izbu pre študenta podľa vašich predstáv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.