Rozhovor: František kolár a Svět balení „Balenie nábytku je umením prispôsobivosti“
V lesklom povrchu kuchynských liniek či nábytkových skriniek značky Decodom sa odráža skúsenosť dizajnérov aj drevárskych majstrov. Najväčší slovenský výrobca nábytku v kvalite svojich výrobkov nerobí kompromisy a aj ich obal preto musí spĺňať vysoké nároky na bezpečnosť prepravy. Zabaliť tvarovo a materiálovo pestré nábytkárske diela tak, aby boli dostatočne chránené, bolo ich možné efektívne skladovať a prepravovať a zároveň boli splnené vysoké nároky na udržateľnosť, je výzvou, ktorej riešenie sa nezaobíde bez inovatívnych riešení. O prístupe nábytkárskeho lídra k baleniu výrobkov porozprával František Kollár, výrobný riaditeľ spoločnosti Decodom.
Svět balení: Spoločnosť Decodom je najväčším výrobcom nábytku na slovenskom trhu. Ako by sme mohli objem produkcie vyčísliť?
František Kollár: Mesačne vyprodukujeme celkovo približne 47 tisíc balíkov výrobkov a z toho zhruba 15 percent už kompletne zmontovaných skriniek.
Svět balení: Do akej miery tieto výrobky ostávajú na domácom trhu a smerujú na export?
František Kollár: Slovensko je hlavným domovom pre našu kuchynskú výrobu. Naopak, pre zahraničie dodávame najmä naše obývačkové zostavy, ktoré sú veľmi obľúbené napríklad na nemeckom trhu.
Svět balení: Ako sa nábytok balí? Má nábytkárske odvetvie špecifické požiadavky na parametre obalov?
František Kollár: Balenie nábytku rozhodne má svoje špecifiká. V prvom rade balenie musí chrániť výrobok, čiže zásadným faktorom je funkčnosť. Máme štandardizované balenie, ktoré zohľadňuje, ako sa bude s výrobkom manipulovať vo fáze od výroby až po doručenie k zákazníkovi. Zároveň nájdeme rozdiely v prístupe k baleniu výrobkov, s ktorými sa manipuluje v kusoch, a výrobkov, ktoré sa vyrábajú a expedujú v paletových množstvách. My sa snažíme balenie štandardizovať a prispôsobiť tomu, či ide o balenie montovaného nábytku kuchýň, montovaného nábytku obývačiek, alebo demontovaného nábytku.
Svět balení: Môžete rozdiely v prístupe k týmto obalom opísať?
František Kollár: Balenie je rozdielne napríklad pri montovaných skrinkách. Ináč pracujeme s montovanými skrinkami kuchýň, keďže kuchyňu pre každého zákazníka komisionujeme, kompletujeme na palety a expedujeme ako celok. Pri obývacích montovaných skrinkách je postup odlišný. Tie expedujeme na voľno, teda bez paliet, priamo v prepravných prostriedkoch. Musia teda vydržať manipuláciu s vozíkmi a posuvy po podlahe. Takéto skrinky musia mať zvýšenú ochranu spodných častí, prípadne doplnené prvky na uchytenie balenia pre lepšiu manipulovateľnosť.
Svět balení: Aké sú špecifiká balenia demontovaného nábytku?
František Kollár: Demontovaný nábytok je uložený v krabici a najmä rozmerovo väčšie balíky sú najčastejšie namáhané na krátkych stranách, na ktoré sú stavané na výšku kvôli preprave či pri ručnej manipulácii s nimi. V týchto častiach je najväčšie riziko nárazu balíka o podlahu, pričom najrizikovejšie sú nárazy na rohové časti. Tomu prispôsobujeme ochranu a do úvahy berieme aj celkovú hmotnosť.
Svět balení: Je prirodzenou snahou minimalizovať v preprave „vozenie vzduchu“, a teda baliť výrobky kompaktne. Špecifikom nábytku je, že každý produkt je tvarom odlišný. Aký je vzťah medzi dizajnom nábytku a dizajnom obalu – zohľadňujete pri návrhu nábytku potrebu efektívneho balenia, alebo sa obal v plnej miere musí prispôsobiť dizajnu konkrétneho produktu?
František Kollár: Máme štandardizované balenie, avšak dizajn nábytku je taký rôznorodý, že sa balenie často musí rozmermi prispôsobiť výrobku. V každom prípade je nutné zohľadňovať funkčnosť a štandardy balenia. Pri návrhu obalového riešenia
každého výrobku sa snažíme v maximálnej miere využiť to, čím už disponujeme a čo už používame – či sú to rozmery kartónových obalov, výplní, alebo ďalších ochranných prvkov.
„Pri návrhu obalového riešenia sa snažíme v maximálnej miere využiť to, čím už disponujeme a čo už používame – či sú to rozmery kartónových obalov, výplní, alebo ďalších ochranný.“
Svět balení: Je dizajn obalu pre každý typ výrobku špecifický, alebo používate univerzálne škatule?
František Kollár: Decodom je výrobcom širokej škály výrobkov. Vyrábame kuchynský nábytok od jednoduchých kuchynských blokov až po vysokokvalitné kuchyne na mieru. Taktiež vyrábameobývacie programy, predsiene, spálne, kancelársky nábytok a kúpeľne. V každom segmente sú skrinky od výroby buď kompletne zmontované, alebo zabalené do škatúľ v demontovanom stave a tie následne skladá zákazník podľa montážneho návodu. Dizajn balenia je teda ovplyvnený predovšetkým tým, či skrinka zíde z výrobnej linky zmontovaná alebo nie. Máme obalové štandardy pre jednotlivé typy zmontovaných skriniek a tiež pre skrinky v demontovanom stave, pri ktorých je škatuľa na pohľad viacmenej jednotná. Rozmer škatúľ ovplyvňuje samotný výrobok a počet prvkov, z ktorých sa výrobok skladá. Často nový výrobok prináša potrebu nových rozmerov, ale princíp balenia a spôsob ochrany ostávajú rovnaké.
Svět balení: Navrhujete dizajn obalov sami, alebo tento proces outsourcujete?
František Kollár: Navrhujeme si to vo vlastnej réžii, pričom zohľadňujeme materiály, ktorými disponujeme s súvislosti s výťažnosťou a unifikáciou.
Svět balení: Aké je materiálové vyhotovenie obalov – ide
primárne o kartón, alebo využívate aj iné materiály?
František Kollár: Primárne je to kartón, ktorý je základom balenia rovnako prezmontované skrinky, ako aj pre demontované skrinky. Ako doplnok k ochrane, najmä pri montovaných skrinkách, používame strečovú fóliu a bublinkovú fóliu. Pri niektorých výrobkoch používame aj balenie do fólie pomocou teplovzdušného tunela s penovou ochranou jednotlivých dielov.
Svět balení: V akej miere a v akej podobe využívate na balenie nábytku alebo jeho komponentov plasty?
František Kollár: Plasty používame len pre určité balenia, kde je ich použitie efektívnejšie. Ide o balenie pomocou teplovzdušného tunela, v ktorom sa fólia zmrští a obalí daný komponent. Ďalším príkladom je balenie kovania pre jednotlivé výrobky, ktoré realizujeme automatickým dávkovacím zariadením..

Svět balení: Ako v kontexte obalov pristupujete k témam udržateľnosti a ochrany životného prostredia? Dbáte pri výbere materiálov napríklad na recyklovateľnosť?
František Kollár: Áno, všetky penové ochrany a fólie sú vyrobené z materiálu LDPE, ktorý je plne recyklovateľný. Polystyrén plánujeme v plnej miere eliminovať ešte tento rok a nahradiť ho voštinovou doskou.
Svět balení: Ako minimalizujete množstvo obalového materiálu bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť produktu?
František Kollár: Vo fáze technickej prípravy výroby optimalizujeme balenie každého nového výrobku. Berieme do úvahy skladbu a počet jednotlivých balíkov, z ktorých sa výsledný výrobok bude skladať. Kartón volíme tak, aby sa minimalizovalo jeho množstvo, a teda aj vzniklo čo najmenej odpadu. Zároveň sa snažíme skladbu a obsah balíkov prispôsobiť tak, aby bol použitý čo najmenší počet výplní nad rámec štandardizovaných ochranných prvkov. Dbáme tiež na maximalizáciu výťažnosti daného materiálu, to znamená dosahovať čo najmenšie množstvo odpadu pri výrobe výplňových materiálov alebo kartónov. Taktiež sa snažíme nájsť pre zvyškový materiál opätovné využitie, napríklad rozmerovo využiteľný odpad, ktorývznikne pri výrobe kartónového obalu na skrinku, využijeme na ochranu bočných strán pracovných dosiek.
Svět balení: Kde v oblasti obalov vidíte priestor na inovácie z hľadiska materiálového spracovania a dizajnu? Aké trendy vidíte v oblasti obalových materiálov a techník? Pripravujete nejaké obalové novinky?
František Kollár: Aktuálne z hľadiska cieľov pripravujeme elimináciu polystyrénu v balení. Dôvodom je jednak legislatíva Európskej únie, ale aj snaha priniesť výhodu pre našich odberateľov a odlíšiť sa od konkurencie. Momentálne testujeme odolnosť balení využívajúcich voštinové dosky s cieľom vybrať najvýhodnejšie riešenie z pohľadu kvality, ale aj nákladov.
Zdroj: Svetbaleni.cz